راهنمای انتخاب نام دامنه

001

 

خلاصه توضیحات :

دامنه همان آدرس اینترنتی سایت شماست. یک دامنه باید منحصر بفرد باشد تا تداخلی در شبکه اینترنت ایجاد نشود و افراد با وارد کردن آن در مرورگر کامپیوتر خودشان به سایت شما هدایت شوند. برای مثال دامنه سایت سازمان سنجش www.sanjesh.org می باشد. شما هم برای داشتن سایت نیازمند انتخاب یک نام برای دامنه خود هستید.

ثبت دامنه (Domain Registration) اولین گام برای حضور در شبکه جهانی وب است. این گام حساسیت های خاص خود را نیز داراست. نام دامنه در صورتیکه معنی دار، مرتبط و متناسب با کاربری وب سایت شما انتخاب شود، راحت تر به خاطر سپرده می شود و مراجعه دوباره به وب سایت شما را تسهیل می کند؛ بنابراین در انتخاب نام دامنه خود دقت کنید.

انتخاب بعضی کلمات برای دامنه با پسوند ir ممکن است نیازمند ارائه مدارک خاصی باشد( مانند اسم شهرها یا اینکه یک نام عمومی با یک نام خصوصی برای مثال مدرسه کوثر که در این صورت شما باید مدارک مربوط به مدرسه را ارائه کنید) برای ثبت دامنه هایی مثل co.ir نیز شما باید مدارک مربوط به شرکتتان را ارائه نمایید. البته موارد گفته شده برای دامنه های net – com – org – info صدق نمی کند و نیازی به ارائه مدارک نیست.

نکته دیگر اینکه جایی که ثبت دامنه خود را به آن می سپارید، باید چه از نظر امنیتی و چه از نظر اعتباری صاحب صلاحیت لازم باشد؛ چرا که کسب و کار شما بر این نام بنا خواهد شد و عدم در نظر گرفتن صلاحیت و اعتبار شرکت ثبت کننده در آینده ممکن است هزینه های بسیاری را بر شما تحمیل کند. برای بعضی پسوند ها مانند پسوند های کشوری (نظیر پسوندهای ir برای ایران و یا پسوندهای ae برای امارات متحده عربی) با توجه به انحصاری بودن ثبت بوسیله نهادهای دولتی تنها یک انتخاب وجود دارد. اما برای دامنه هایی که ثبت آنها بوسیله شرکتهای تجاری به فروش می رسند، شما انتخابهای متعددی برای ثبت نام دامنه خود دارید. در این موارد باید به کیفیت خدمات شرکت ثبت کننده تعهد آن شرکت یا شرکتهای واسط بر رعایت حق مالکیت شما توجه نمود و مسائل حقوقی جانبی آن را نیز در نظر گرفت.

نحوه انتخاب نام مناسب :

مهمترین نکته : از انتخاب یا تقلید نام اشخاص دیگر ، ادارات ، دانشگاهها ، شهرها و نام شرکتهای معتبر ثبت شده به نحوی که جنبه سو استفاده داشته باشد شدیدا خودداری نمایید. ولی اگر شما برای ثبت این نوع اسامی دامنه ، دلیل موجه به همراه مدارک معتبر دارید هیچ اشکالی ندارد.

۱- دامنه کوتاه سعی کنید حتی المقدور، نام دامنه ای که انتخاب می کنید، کوتاه باشد؛ این کار در به ذهن سپاری نام سایت شما، کمک شایانی می کند، البته این کوتاه بودن اگر به خاطر مخفف سازی یک عبارت باشد، کمتر چنین تاثیری دارد، اما منظور ما از کوتاه بودن این هست که داشتن یک لغت کوتاه بهتر از یک لغت بلند و داشتن یک لغت، بهتر از داشتن دو لغت هست و …

۲- پسوند دامنه پسوند دامنه را مناسب با کاربری خودتان انتخاب کنید، پسوندهای com, net, ir, org, … هر کدام کاربری خودشان را دارند، برخی معرفی کننده ی شرکت ها هستند، برخی موسسات و … که البته در مواقع کاربردهای تخصصی مفید اند. همچنین بعضی دامنه ها به کشور خاصی متعلق اند و نماد همان کشور هستند، مثل ir که نماد ایران هست.

۳- ماندگاری در ذهن نام دامنه را طوری تعیین کنید که در ذهن مخاطب شما ماندگار باشد. این کار با خلاقیت و سلیقه ی شما حاصل خواهد شد.

۴- دارای کلیدواژه سعی کنید نام دامنه ی اینترنتی سایت شما طوری باشد که وقتی کسی آن را میبیند، تا جایی که ممکن هست در همان مرتبه ی اول و حتی بدون اینکه وارد سایت شما بشود، متوجه فعالیت و موضوع وب سایت شما بشود و یا حداقل آن را حدس بزند. این کار یک ویژگی بسیار خوب دیگر نیز دارد، بطوری که برای موتورهای جستجو و سئوی سایت بسیار حائز اهمیت هست.

۵- تطابق با شعار یکی از مهمترین کارها، این هست که برای سایت خودتان یک شعار (عبارت توصیفی یا همان slogan) انتخاب کنید. این کار به شما کمک می کند تا در ذهن مخاطب تان موثرتر باشید. همچنین بهتر هست که نام دامنه ی شما تداعی کننده ی شعارتان باشد.

۶- دقت در گرامر شدیدا مراقب باشید که دیکته و گرامر دامنه ی شما صحیح باشد؛ پیش از ثبت دامنه حتما از این بابت مطمئن شوید، مثلا اگر عبارت ترکیبی از دو یا سه کلمه تشکیل می دهید، حتما از صحت ترکیب آن ها و دیکته ی تمام آن ها مطمئن شوید.

۷- پرهیز از انتخاب دامنه های با دیکته ی مشابه بسیار پیش می آید که در زبانی، کلمات مختلف، دیکته های بسیار شبیه به هم دارند، مثلا در فارسی عبارت هایی که به “ه” ختم می شوند، موقعی که قرار هست بصورت فینگلیش نوشته شوند، خیلی این ویژگی را دارند، مانند: khane که ممکن هست بصورت khaneh نیز نوشته شود.

۸- دقت به انتخاب نام شخصی به عنوان دامنه اکیدا توصیه می شود در کاربردهایی بجز  وب سایت های شخصی، از انتخاب نام و فامیل شخصی خودتان بعنوان نام دامنه، خودداری کنید. این کار اصلا حرفه ای نیست و ضمن اینکه یک ایراد دیگر نیز دارد و آن اینکه در مواقعی که بخواهید کارتان را توسعه بدهید و یک گروه کاری تشکیل بدهید، این اصلا برای همکاران تان جالب نخواهد بود که نام دامنه ی یک کار گروهی، تنها به اسم یک شخص باشد.

۹- دامنه راحت و زیبا تلفظ شود زیبایی تلفظ یک نام دامنه و نیز راحت تلفظ شدن آن، میتواند نقش زیادی در محبوبیت شما داشته باشد؛ مثلا شاید وجود حرف “ق” کمتر باعث تلفظ زیبا بشود، اما حرف “س” در ترکیب های خاص، بتواند خیلی به زیبایی تلفظ کمک کند …

۱۰- دقت به نام و دیکته ی فارسی توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع، سایت شما با نام دامنه تان، معرفی و شناخته می شود؛ بنابر این ممکن هست در جایی این نام درج شود و یا خودتان بخواهید آن را در هنگام چت و یا روی کارت های ویزیت، بروشورها و … با استفاده از حروف فارسی بنویسید؛ حتی در اکثر قریب به اتفاق موارد، این نام دامنه قرار هست که بعنوان لوگوی متنی وب سایت شما مورد استفاده قرار بگیرد، پس به این نکته توجه داشته باشید که وقتی قرار هست بصورت فارسی نام دامنه ی شما نوشته بشود، آیا حاصل کار از زیبایی برخوردار خواهد بود یا خیر؟